Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü

’’Kazanacağım Paradan Ziyade Bu İşi Hayata Geçirmenin Vermiş Olduğu Keyif Daha Yüksek’’
 
          Asıl mesleği öğretmenlik olan Mustafa Yılmaz, Kurumumuzdan aldığı hibe desteği ile Keşap İlçesinde, 1 Milyon 952 Bin TL toplam yatırım tutarına sahip konaklama tesisini kurdu. Turizme merakından dolayı bu sektörü tercih eden Mustafa Bey, Kurumumuz desteği ile Giresun ekonomisine katkı sağlamanın haklı gururunu yaşıyor. Aynı zamanda Türkiye Otelciler Federasyonu’nun Giresun temsilciliğini yapan yatırımcımız ile yatırım süreci ve bu süreç içerisindeki tecrübelerine ve izlenimlerine dair röportaj gerçekleştirdik.

 
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben aslında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Atatürk Üniversitesi’nden 1986 yılında mezun oldum. İlk görev yerim Şanlıurfa. Yedi yıl orada çalıştım. Sonra Giresun’a tayin oldum. Bir müddet Giresun’da öğretmenlik yaptıktan sonra beyaz eşya ve elektronik ticaretiyle uğraştım. Sonraki süreçte merakım olduğu için turizm işi ile uğraşmaya başladım.

Kurumumuzla nasıl tanıştınız? Proje hazırlamaya karar vermenizde etkili olan unsurları bizimle paylaşır mısınız?

Bundan yedi yıl önce Trabzon’da katılmış olduğum bir fuarda, Trabzon ve Rize Bölgesinde on odalı tesislere hibe verildiğine dair bir broşür almıştım. İlerleyen zamanda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun böyle bir hibe desteği olduğunu öğrendim. Kurum Giresun’a da açılınca çalışmalarını yakından takip ettim. Birkaç defa tanıtım toplantılara katıldım. Kurumu ziyaret ettim. Kurum çalışanları çok ilgili. Bize ilk etapta neler yapılması lazım, onlarla ilgili fikirler verdiler. Biz de bu doğrultuda bir fizibilite çalışması yaptık. Sonra da yatırım yapmaya karar verdik ve böylece bu macera başladı.

Kurumumuz ve desteklerimiz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ben şuna inanıyorum birçok insan bu desteğin tam olarak farkında değil. Daha doğrusu Kurumun tanıtım bilgilendirme konusunda olağanüstü bir gayreti var ama insanlar bu konuda biraz cesaretsiz. ’’Acaba biz bu işi yapabilir miyiz? Acaba kurum bize gerçekten bu ödemeyi yapar mı? Yapmaz mı?’’ diye kafalarında bir endişe var. Ben öncesinde devlet memurluğu yaptığım için devleti biliyorum. Devletin sözünü ne kadar zamanda yerine getireceğini de bildiğim için ben hiç tereddüt etmeden bu işe başladım. Kurum çalışanları ne yapmamız gerektiği ile ilgili bize her türlü konuda destek oluyorlar. Şimdi haklarını vermek zorundayım. Ben aynı zamanda Türkiye Otelciler Federasyonu’nun Giresun temsilciliğini yapıyorum. Turizmle ilgili ayrı bir heyecanımız var. Bir şeyler yapma gayretinde olana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Kurumla ilgili düşüncelerim gerçekten çok olumlu ve her ortamda da bu düşüncelerimi sürekli olarak insanlara aksettiriyorum.

Proje hazırlama aşamasında zorluklarla karşılaştınız mı?

Zorluklarla karşılaşmadım dersem inanmayın. Özellikle doğru danışmana ulaşma ve Karayolları, Belediyeler gibi diğer kurumlar konusunda zorluk çektiğimiz oldu. Benim proje hazırlığım ile ilgili konularda sağ olsunlar projemiz ile ilgilenen arkadaşlarımız bize hep yardımcı oldu. Yani ben şunu söylemişimdir, Kurum yardımcı olmasa buraya bir tesis bile yapılamaz. O konu da biz kurumun desteğini her zaman aldık diğerlerini de bir şekilde aştık.

Projeniz kapsamında Kurumumuzdan ne tür destekler aldınız?

Kurumun sağlamış olduğu maddi desteğin haricinde, projem ile ilgili acaba olur mu olmaz mı tereddütleri benim fizibilitemi tekrar yapma ihtiyacını doğurdu. Yani ’’Çalışır mı? Orada otel olabilir mi? Oraya ruhsat alınabilir mi?’’ gibi sorgulamalar projemi tekrar test etmeme sebep oldu ve daha da iyi oldu. Bir de ben Kurumun iş takibinden çok memnunum. Şimdi Belediyeler projeyi onaylar, mühendisler projeyi onaylarlar ve bir daha şantiye içine gelmezler. Kurum aynı yapı denetim gibi inşaatın her aşamasında geldi burada ölçümlerini yaptı. Her aşama kontrollü bir şekilde ilerlediği için içim çok rahattı. Acaba müteahhit projede hata yapar mı diye bir endişe yaşamadım. Kurumdan maddi desteğin haricinde mühendislik desteği de aldık diyebilirim. Bu konuda da düşüncem net.

Tekrar proje başvurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz?

Elbette, zaten bunun için bazı planlarım var. Şuan Kümbet Yaylası bölgesinde, yayla tesisi yapmak için bir çalışmam var. Orada bir arsa temin etmeye çalışıyorum. Allah izin verirse onu halledebilirsem bundan sonrakini inşallah Kümbete yapacağız. Çünkü Kümbet bizim için duygusal bir proje oldu onu yapmak zorundayız. Kurumun sağlamış olduğu bu imkanlardan bir kez daha faydalanabilirsem ne mutlu bana.

Projenizin Giresun İline ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?

İlk etapta 15 çalışanımızla sürecimizi başlatıp tesisi açtık. Yani bu demek oluyor ki projemiz kapsamında 15 kişiye istihdam sağlıyoruz. Otelimizin ihtiyaçlarını bu bölgedeki insanlardan alışveriş yaparak karşılıyoruz. Keşaptaki fırıncı ekmeğimizi getiriyor. Sütümüzü, yoğurdumuzu, peynirimizi, etimizi mevcut civar köylerden alıyoruz. Böylelikle bir katma değer oluşturmuş oluyoruz. Bunun gibi verdiğimiz hizmetin yanında aynı zamanda verdiğimiz maaşın haricinde burada bizim her ay sisteme kattığımız 70 bin TL para var. Her ay bu tesisin 70 bin TL gideri var bu giderde ne oluyor bu şehre gelen diğer insanlardan karşılanıp bu şehirde kalıyor. Onun haricinde inşaatın yapımı sırasında biz hep Giresun’da iş yapan esnafları gözettik. Bunun delili ortadadır. Asansörlerimizi Giresunlu bir firmaya yaptırdık. Merdivenlerimizi, tüm mermer sistemimizi, kapılarımızı, mobilyalarımızı, yine bu cam aksamları, alüminyum doğramaları bu gördüğünüz korkulukları hep Giresun’da yaptırdık. Hem bu bizim işimize geliyor hem de tekrar dönüşümlü olarak bu para giresun ekonomisinde kalıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Bu işten kazanacağım paradan ziyade bu işi hayata geçirmenin vermiş olduğu keyif daha yüksek.

Kurumumuza proje başvurusunda bulunmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Ne yapacaklarını önceden planlamaları lazım. Kuruma gelmeden önce ne yapacaksın, nasıl bir otel yapacaksın, oraya ruhsat alabiliyor musun, karayolları geçişini halledebiliyor musun, imar durumu müsait mi, yapılacak tesis orda çalışabilir mi, fizibilite yapmaları lazım ya da birilerine yaptırmaları lazım. Bunlar bir kere olmazsa olmazlar. Bize soran insanlara bunları söylüyoruz. Hatta ilk sordukları soru parayı aldınız mı oluyor. Diyorum tabi aldık parayı, devlette alacağımız olsun. Bizim yaklaşımımız bu, insanlar ondan çok emin değiller. Emin olsunlar. Sonuçta devletimiz bize böyle bir imkan sağlamış. Bölgemiz zaten çok uygun. Yatırım yapılabilecek desteklenen alan da çok. Yani böyle bir paranın böyle bir hibe programının burada uygulanıyor olması çok büyük şans. O açıdan çevremizdeki insanlara söylüyoruz. Buraya yatırım yapma düşüncesi olan vatandaşlarımız gelsinler kaçırmasınlar bu fırsatları.

 
BİMER