Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü

Dereli İlçesinde "Turizm" Çalıştayı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, Dereli İlçesinde düzenlenen “Turizm” konulu çalıştaya katıldı.

Çalıştayda Dereli Kaymakamı Aziz Oğuz Al, Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Ertan Kuduban, İl Özel İdare Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Fatsa ve DOKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Aladağ da yer aldı.

İl genelinde ve Dereli İlçesi özelinde yatırımlar için arsa temininin önemini vurgulayan İl Koordinatörü Kurşun, yaylalarda mülkiyet problemi olduğunu, hazine arazilerinde kiralama ve alt kiracılık yönteminin işletilmesi gerektiğini, orman arazilerinde mevcut mesire alanlarının A tipine çıkarılması ve yeni mesire alanlarının oluşturulması halinde TKDK yatırımları için uygun alanlar olacağını belirtti. Ayrıca mera vasfını yitirmiş alanların mera mevzuatına uygun bir şekilde ifraz edilmesi halinde bu alanların da turizm yatırımları için değerlendirilebileceğini söyledi.

TKDK’nın Giresun’da turizme olan katkılarına da değinen Kurşun, “Kırsal Turizm kapsamında son üç sene içerisinde Giresun’da desteklemiş olduğumuz tesislerle yatak ve oda kapasitesini %25 oranında artırdık. Turizm işletme belgesine sahip konaklama tesislerinin %40’ı IPARD desteği ile Giresun’a kazandırıldı. Bu oranları artırmak ve Kurumumuzun sağlamış olduğu hibe desteklerinden daha çok vatandaşımızın yararlanabilmesi adına yatırımcıları Kurumumuza yönlendirmenizi bekliyoruz” dedi.


BİMER