Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü

Meclis İhtisas Komisyonları TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü'nü ziyaret etti

İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonları son başvuru çağrı döneminde alınan proje yatırım büyüklüğünden dolayı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü’ne tebrik ziyaretinde bulundu.

Ziyarette; TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü’nün son başvuru çağrı döneminde 42 il arasında 46 milyon TL Yatırım tutarı ile 7. sırada olması ve bundan sonraki çağrılarda da üst sıralarda yerini alması için; Kültür ve Turizm Komisyonu, Tarım ve Orman Komisyonu, Sanayi ve Ticaret Komisyonu başkan ve üyelerine TKDK yatırımlarının artırılarak devam ettirilmesini sağlayacak potansiyel çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapıldı.

TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sunumda Tarım ve Orman Komisyonu’na; fındık altı tarım arazilerinin yatırım alanı olarak değerlendirilmesi, İlin balıkçılık ve mantar yetiştiriciliği potansiyellerinin değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler verildi.

TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, fındık altı tarım arazilerinin TKDK projelerinde tıbbi-aromatik bitki ve süs bitkisi yetiştiriciliği için yatırım alanı olarak değerlendirilmesi yönünde öncelikli çalışmalarının olduklarını belirtti. Diğer taraftan yine bu arazilerde hayvancılık sektöründe yem maliyetini azaltmak için yem bitkisi üretimi yapılarak yapay mera oluşturulabileceği, makine parkları oluşturulabileceği ya da sebze yetiştiriciliğine imkan sağlayacak şekilde değerlendirilebileceğini söyledi.

İlin balıkçılık potansiyelinin artırılması için Kılıçkaya Barajı’nda (940 ton/yıl) kafeste alabalık yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Kurşun, alternatif çözüm olarak Giresun derelerinde yavru yetiştirilerek denizde kafes balıkçılığı yapılabileceğini ve denizden ve ya göletlerden suyun basılması ile üretim tesislerinin kurulabileceğini belirtti. Köylerdeki mantar üretiminin teşvik edilmesi için ruhsatsız yapılardaki imar mevzuatında kolaylık sağlanması, turizm potansiyeli olmayan atıl kamu binalarının mantar üretim tesisi olarak değerlendirilmesi ve Şebinkarahisar’da planlı seracılık bölgesinin oluşturulması ile seracılık sektörünün gelişebileceğini sözlerine ekledi.

Sanayi ve ticaret alanında mevcut tesislerin elektrik maliyetinin azaltılması, toplu GES yatırımları, İlimizin yapıtaşı (granit, traverten, andezit vb. ) potansiyelinin değerlendirilerek işlenmesi, yarı değerleri taşların (pembe kuvars, ametist, florit) mücevherat sektöründe değerlendirilip piyasaya sunularak katma değer yaratılması ile ilgili Sanayi ve Ticaret Komisyonu bilgilendirildi. Fındık ve türevi şekerleme ürünlerinin iç kesimlerdeki üretimlerinin ticareti ile pazar payının artırılması, toplu ticari alanların-çikolata parkların oluşturulması (Kayseri-Pastırmacılar Parkı, Malatya-Şire Pazarı gibi) konusunda da fikir alışverişinde bulunuldu.

Kültür ve Turizm Komisyonu’na turizm sektöründeki sıkıntıların önüne geçebilmek adına; mesire yerlerinde parselizasyon işlemlerinin yapılması, yeni mesire yerlerinin oluşturulması, Kümbet Yaylası’nda turizm merkezi oluşturulması için yapılan imar planı çalışmasının tamamlanması, diğer turizm merkezleri için de imar planı çalışmalarının başlatılması, tarihi kültür varlıkların turizme kazandırılması amacı ile ruhsatlandırma işlemlerinin kolaylaştırılması, atıl kamu binalarının (okullar, sağlık ocakları vb. ) turizm açısından değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.