Giresun İl Koordinatörlüğü

TKDK ve DOKA’dan Enerji Kooperatifçiliğine Destek


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Giresun İl Koordinatörü Murat Aladağ, Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri Cenk Çekiç ve Uzman Senem Akın, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’ı makamında ziyaret etti.Yenilenebilir enerji sektörü konusunda Giresun’a daha çok yatırım kazandırmak için neler yapılabileceği konusunun gündeme geldiği görüşmede İl Koordinatörü Kurşun, IPARD II Programı 1. Başvuru Çağrı Dönemi’nde toplam yatırım tutarı 11 milyon TL olan 7 GES proje başvurusu aldıklarını fakat arazilerin imar durumu sebebiyle yapı ruhsatı alınamamasından dolayı projelerin desteklenemediğini söyledi. Giresun’un güneş enerjisi potansiyeli incelendiğinde Şebinkarahisar-Alucra-Çamoluk İlçelerinin GES yatırımları için ışınım açısından daha uygun olduğunu ve bu bölgelerde yatırımcıların önündeki altyapı ve bürokratik engelleri kaldırmak için Planlı GES Sahası kurulmasının avantajlarını dile getiren Kurşun, bölgede yıllık elektrik tüketimi yüksek olan sanayi sektörüne tüketimleri kadar üretim imkanı sağlayan bir planlı saha oluşturulmasının, ilde elektrik üretimi yapmak isteyen girişimcilerin önünü açacağını ve böylelikle bölgede yenilenebilir enerji kooperatifçiliğinin de yaygınlaşacağını belirtti. Kurşun; “Bütün yatırımcıların rahatlıkla yatırımlarını yapabilecekleri, fizibilitesi ve alt yapısı hazır bir sahanın oluşturulmasını arzu ediyoruz” dedi.

Planlı GES Sahası için yapılacak fizibilite çalışmasının neden gerekli olduğu konusunda sunum gerçekleştiren Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri Cenk Çekiç; fizibilite raporu sonucunda Türkiye’nin enerji vizyonuna bölgesel katkı sağlanmış olacağını, AB hibelerinden yenilenebilir enerji sektöründen yararlanılmasının önünün açılacağını, güneşten elektrik üretimi için bölgenin cazibe merkezi olacağını ve Türkiye’de az sayıda olan Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatiflerinin sayısının artacağını söyledi.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, söz konusu Planlı GES Bölgesi’nin oluşturulabilmesi için yapılacak fizibilite çalışmasında her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi. Fizibilite çalışmalarını ivedilikle başlatacaklarını belirten Genel Sekreter Adıyaman, bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak konularda, paydaş kurumlar olarak her zaman birlikte hareket edebileceklerini sözlerine ekledi.
    Cimer