Giresun İl Koordinatörlüğü

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Sektör Toplantısı


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü tarafından “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Sektör Toplantısı” 16 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirildi.
İl Koordinatörlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, İl Koordinatörlüğü Su Ürünleri Komisyon Başkanı Uzman Serhan Özdemir, komisyon görevlileri Uzman Veysel Aksaç, Uzman Murat Bakır ve İlde su ürünleri konusunda faaliyet gösteren yetiştiriciler katıldı.
Su ürünleri yetiştiriciliği sektöründeki projelerin Giresun’da artırılması için yapılabilecek çalışmalar ve bu kapsamda karşılaşılabilecek sorunların gündeme geldiği toplantıda, sadece 2 yetiştirici 10 ton/yıl ve üzeri ruhsat sahibi olduğunu belirtirken, 2 yetiştirici 5-10 ton/yıl aralığında ve diğer yetiştiriciler ise 3 ton/yıl ve altında üretim gerçekleştirdiğini söyledi.
Yetiştiricilerin ruhsat aldıkları tarihte üretim kapasitesinin net olarak hesaplanmamasından dolayı bir çok tesis için 3 ton/yıl olarak sisteme girildiği, Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve TKDK’ nın yerinde kontrolleri ile gerçek kapasitenin ortaya çıkarılması gerektiği, sudaki oksijen miktarını havalandırma aparatı ile sağlamak suretiyle kapasitenin bir çok tesis için 10 tonun üzerine çıkabileceği ve enerji maliyetinin artmaması için tesisin kendi ihtiyacını karşılayabilecek güneş enerjisi sisteminin mutlaka projelere dahil edilmesi gerektiği, su sıcaklığını belirli bir seviyede (<17°C) tutacak soğutucu bir makine ve ya ekipmanın kullanılma ihtimalinin olup olmadığı toplantıda dile gelen konular arasında yer aldı.
Uzman Murat Bakır, üretim havuzlarında soğutucuların ekonomik kullanımlarının olup olmadığını araştıracaklarını, olması halinde bu makine ekipmanların Kurum merkezine bildirileceğini söyledi.
Uzman Veysel Aksaç, balık yetiştiriciliğinde soğutma aparatları kullanılan örnek tesislerin takip edileceğini, ekonomik örnek tesislerin bu konudaki problemi aşma noktasında İlimiz yetiştiriciliğine katkı sağlayacağını ifade etti.
Su Ürünleri Yetiştiriciliği Sektörü Komisyon Başkanı Uzman Serhan Özdemir, ilk etapta 10 ton/yıl ve üzeri üretimi olan 2 tesisi ziyaret edeceklerini, 5-10 ton/yıl olan iki tesisin kapasite artırımlarının 10 ton/yılın üzerine çıkartabilmek için havalandırma aparatının da dahil olduğu proje hazırlıklarının başlanabileceğini ve 3 ton/yıl altındaki tesisler için ise ilerdeki çağrı dönemleri için hazırlıkların hızlandırılması gerektiğini söyledi.
TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun toplantının gayet verimli geçtiğini belirterek, “İlimiz su ürünleri yetiştiriciliğine katkı sağlayacak bir toplantı gerçekleştirdik. Tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
    Cimer